برای شستنش ابتدا آب سرد میریزم رو خاکشیر تا باصلاح خاکشیرها " بمیرند" یعنی ته نشین بشن به این ترتیب خس و خاشاک روی آب جمع میشن و ریگ ها هم که ته ظرف با چند بار شستن خاکشیر تمیز میشه

 

بعد آب یخ خاک شیر شکر و ابلیمو رو مخلوط میکنم چند تا برش ازلیمو هم میندازم توش تا حسابی طعم لیمو بگیره تازه ابلیموی اضافی هم برای خودم کنار میزارم .

اندازه ها به دلخواه هستند  من دوست دارم خاکشیر زیاد باشه

خاکشیر یخ مال با زعفران و گلاب

 


موارد لازم:

  • خاکشیر نصف پیمانه
  • شکر یا شهد به قدر تمایل
  • زعفران دم کرده
  • گلاب 3 قاشق یا بیشتر
  • یخ

دستور پخت


خاکشیر رو کاملا بشویین . بعد توی لیوان مناسب بریزین توش گلاب و یخ و شهد یا کمی شکر بریزین . و سرو کنین . این شربت در واقع نوعی دارو هم برای معده های ضعیف و تصفیه کبد و خیلی امراض دیگه محسوب میشه و خواص زیادی داره .البته زعفران هم اگه نزیزین مهم نیست .


نکات مربوط به تهیه خاکشیر یخ مال با زعفران و گلاب

برای شستن خاکشیر اون رو توی یک ظرف نسبتا بزرگ بریزین و بعد مقدار زیادی آب روش باز کنین و بعد کمی که داره ته نشین میشه آب روی اون رو خالی کنین و بعد دوباره روش آب باز کنین و این کار رو چندین بار تکرار کنین تا ریگ و برگ هاش خارج بشن . * برای تهیه شهد ، کمی شکر و آب رو بجوشانین و شهد درست کنین .خواص درماني خاكشير

جام جم آنلاين: فصل تابستان كه مي‌رسد بازار مصرف خاكشير و شربت آبليمو هم داغ مي‌شود. خاكشير از زمان‌هاي گذشته كاربرد داشته است و بهترين كاربرد آن به خاطر خاصيت ضدعفوني‌كننده‌اش مي‌باشد و براي ناراحتي‌هاي روده مثل اسهال يا حتي يبوست مفيد است.اين گياه را به صورت خيس كرده استفاده مي‌كنند و در موارد جراحات و تب‌هاي زياد بسيار موثر است و همچنين بو داده آن اسهال‌هاي سخت را درمان مي‌كند.

خاكشير التهاب كليه را برطرف مي‌كند. براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد.

خاكشير داراي تعدادي اسيد چرب مانند اسيد لينوئيك، اسيد لينولنيك، اسيد اولئيك، اسيد پالمتيك و اسيد استئاريك است. اين گياه التيام‌دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن براي رفع اسهال‌هاي ساده مفيد است. خاكشير تب‌بر است، اين گياه همچنين ادرارآور است و التهاب كليه را برطرف مي‌كند. از ديگر خواص خاكشير مي‌توان به درمان سرخك و مخملك اشاره كرد. اين گياه نيز براي رفع گرفتگي صدا مفيد بوده و كهير و التهابات پوستي را از بين مي‌برد. از گل‌ها و برگ‌هاي اين گياه مي‌توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد.

براي برطرف كردن جوش‌هاي صورت كه به علت خوردن چربي و شيريني زياد ايجاد مي‌شود بايد جوشانده يك قاشق ترنجبين را با 2 قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا به مدت 2 هفته ميل شود تا جوش‌ها از بين بروند.


روش دیگر

خاکشیر را با اب خیس کرده و بعد از 5دقیقه اب روی ان را بدون هم زدن خالی کرده دوباره اب میریزیم و از این به بعد مرتب هم میزنیم و خالی میکنیم تا ته ظرف گلهایش ته نشین شود و و ظرف راشسته و همین کار را انجام میدهیم تا ته ظرف رسوب گل و نا خالصی نداشته باشد سپس در ظرف اصلی کمی اب گرم با نبات ریخته تا نباتها حل شود سپس خاکشیر را اضافه میکنیم با گلاب یا عرق بید مشک و یخ فراوان در انتها یک نوشیدنی کاملا ایرانی و خوشمزه خواهیم داشت


 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط زیتون  |